Yazı Detayı
20 Mayıs 2020 - Çarşamba 14:36 Bu yazı 525 kez okundu
 
Emre Kınay Gerçeği...
Alptekin AYDOĞAN
alptekinaydogan@gmail.com
 
 

Siyaset te bir oyun değil mi?

*

Hele birde profesyoneller bu oyuna girince iş daha ilginclesiyor.

*

Emre Kınay, önceki gün a haber kanalında katıldığı bir programda Meral Aksener ile yaptığı bir görüşmeyi sözde ifşa etti. Demiş ki: Sizin referansinizla bile gelse, milliyetçileri kapıdan içeri sokmam...

*

Siyaseti bilen bilir. Böyle bir görüşme Emre Kinay'in tiyatrosunun kafesinde olmamıştır. Seçim öncesi trafiğinde IYI Parti genel merkezinde, genel başkanlık makamında olmuştur. Emre Kınay muhtemeldir ki, görüşme öncesi kapının önünde uzunca bir süre beklemiştir. Onca insanın içinde yapılan bu görüşmede de böyle atarli konuşmak Kinay'in kalibresini oldukça aşar.

*

"Kendisi de hatırlar" diyerek söylediğinin teyide ihtiyaç duyduğunu kendisi belirten Kınay, Aksener 'in muhatap alıp cevap vermeyeceği rahatlığı ile konuşuyor.

*

Velevki dedi diyelim. Adama sormazlar mı?

1- Defi hacetinde mavi boncuk mu vardı da aday ol diye sana geldiler. Seni irtibatlandiran, öneren, ilişkiyi kuran kimdi? Bu kişi de anlattığın diyaloğu teyid eder mi?

2- Sen bu lafı genel başkanına dedin. Ama bütün seçim çalışması boyunca mahalle mahalle, sokak sokak yanında seninle birlikte canı gönülden çalışan milliyetçilerin bundan haberi varmiydi? Yoksa, onları kandırmış, dolandirmis olmuyormusun?

3- Şimdi ne oldu da, çıkıp bu anılarını ifşa etme ihtiyacı hissettin? Sana bu motivasyonu veren ne?

4- Madem sosyalistsin, sosyalistlere mesaj veriyorsun, neden bir tele1, fox TV değilde bu ifsaati 1 tane bile sosyalistin izlemediği a haber de yapıyorsun? Mesajın kime?

*

Olaya başka bir açıdan bakalım: Yillar önce rahmetli Savaş Ay bir konuyu uzun süre tartışmaya açmıştı. Sanatçı duruşu... O yıllarda tartışılan sanatçıların siyasal, sosyolojik, ekonomik, toplumsal olaylar karşısında duruşu konusuydu. Bu günün sanatçıları malesef, elleri dizde 45 derecelik açı şeklinde anlamış bu duruşu. (Rüku, rüku yanlış anlamayın) Yılların sanatçısı Orhan Gencebay'i bile bu pozisyonda gördük ya, artık hiç biri beni şaşırtmıyor.

*

Gelelim bir günde Yavuz Bingöl moduna geçen Emre Kınay'a... Yirmi seneden fazla oldu. Yılan hikayesi adlı dizide "diyaloglu figüran" diyebileceğimiz bir rolde tanıdık ilk olarak. Sonrasında elle tutulur belki de tek işi, İclal Aydın ile yaptığı "iki aile" dizisi. Arada Fransizlarin "Kurtlar İmparatorluğu" sinema filminde oynadı. İroniye bakın ki film ülkücüleri anlatıyordu. Kınay işleri ile değil ama, dönemin ünlü mankeni Emine Bolveren ile evliliği ile kendinden çokça bahsettirmisti. Bir türlü istediği başarıyı yakalayamayan Kınay, Kadıköy de bir tiyatro salonu açtı. Oyunlardan ve tiyatronun girişindeki kafeden elde ettiği gelirle geçimini sağlıyordu. Pandemi nedeni ile kapalı olan ve maddi zorluk yaşayan özel tiyatrolara Kültür Bakanlığı'nin destek vermesi gündemde. Bundan sonrasını sizin yorumunuza bırakıp Meral Hanıma geçiyorum...

*

*

Bir önceki seçimlerde alçakça yapılan "Feto' cu" iftiralarını gerçekten de insanüstü bir sakinlik ve ustalıkla atlattı Meral Aksener. Şimdi de tabanındaki milliyetçi kesimi taciz ederek zora sokmak istiyorlar. Ama Aksener bunu da kolaylıkla atlatacaktir.

*

Amma velakin iki çift de laf bizim hakkımız olsun.

*

Sevgili Meral Hanim:

İYİ Partiyi kurdun. İYİ ki de kurdun. İYİ de gidiyordu...

Ama, kaçan, göçen, satan vekiller gördük. Mersin'de ihanetin tillahini yapan bir il başkanı gördük. Teskilatlardaki antidemokratik uygulamaları, partinin kuruluş felsefesi ile taban tabana zıt davranışları gördük.

Görüyoruz ki, bu ve benzeri yanlışlar, İYİ Parti yönetim kadrolarının tercihlerinden kaynaklanıyor.

Ve görüyoruz ki, ders almak yerine hata da ısrar ediliyor. Emre Kinay'in adaylığı hususunda İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu nün görüşünü merak ediyorum doğrusu. İttifakı yanlış anlayıp, yandaş değil ama Canan Kaftancioglu'na yancı bir siyaset zaten tabaninizi ziyadesi ile rahatsız ediyor. Görüyorsunuz ki oyun İYI partili milliyetçileri hedef alıyor. Imamoglu'nun hanımı Kaftancioglu ile birlikte pkk tiyatrosuna gittiğinde tavır koymayan il başkanını partililer istemez, değiştirir. Ha siz değiştiremezsiniz, ben atadim derseniz de, işte o zaman şimdi oynanmaya çalışılan oyuna düşersiniz.

 
Etiketler: Emre, Kınay, Gerçeği..., ,
Yorumlar
Haber Yazılımı