HayCan Mobil Uygulamamaız Yayında !
Yazı Detayı
13 Mart 2019 - Çarşamba 19:31 Bu yazı 184 kez okundu
 
Dumanaltı…
Alptekin AYDOĞAN
alptekinaydogan@gmail.com
 
 

Yapılan son araştırmalara göre Türkiye’de yaşam süresi ortalamasının 75 yıl olduğu açıklanmış.

Tabi bu ortalama, yaşam kalitesine ve kişinin sağlıklı bir ortamda bulunup bulunmamasına, beslenme biçimine ve kalitesine, genetik faktörlere kadar  birçok etkene göre değişiklik gösteriyor.

İster inanın, ister inanmayın ama , yaratan her kuluna bir kredi veriyor. Bana soracak olursanız her insan doğduğu anda belli bir yıl, ay, gün ve saat kredisi ile başlıyor hayata. Bundan sonrası kişinin bu zamanı nasıl değerlendirdiği ile uzuyor ya da kısalıyor.

Ömür sizin bu krediyi nasıl değerlendirdiğinizle doğru orantılı.

Sağlıklı bir hayatı tercih edip kendinize bakarak bu krediyi efektif bir biçimde kullanmak sizin elinizde. Ya da düzensiz bir hayat yaşayabilir, stresli bir iş seçebilir, aşırı sigara ve alkol tüketebilirsiniz. Bunlar sizin kredinizi ufak ufak eksiltir.

Tüm bunlar sizin kendi tercihiniz. Tercihlerinizin sonuçlarını da bile isteye kendiniz yaşarsınız.

Peki ama bu kadar basit mi?

Sizin kredinizi, sizin tercihleriniz dışında harcayan çevresel etkenleri göz ardı etmemek lazım. Siz ne kadar kendinize, sağlığınıza dikkat ederseniz edin, çevresel faktörler sizin yaşam kalitenizi ya da süresini olumsuz etkileyebilir.

Yaşadığınız kente bir termik santral kurulursa… Ya da sürekli sigara içilen kapalı bir ortamda yaşamak zorunda kalsanız, istediğiniz kadar kendinize dikkat edin, başkalarının tercihleri, hataları sizi mutlaka etkileyecektir.

Buna kısaca duman altı olmak diyebiliriz.

Sosyal hayat ta aynen böyle. Siz istediğiniz kadar güzel bir hayat hayal edin. Sizin hayatınızı etkileyen çevresel faktörler her zaman var olacaktır.

Mutlu, huzurlu, refah ve barış içinde bir hayat hayal edin…

Sadece hayal !

Arkadaşlarınız, komşularınız, akrabalarınız, hemşehrileriniz…

Birileri yaşadığınız kentte, yaşadığınız ülkede bir tercih yapıp oy verecek. Bu oy sizin yıllarca arzu etmediğiniz bir hayatı yaşamanıza neden olabilir.

Siz buna demokrasi diyorsunuz,

Ben ‘’Duman altı olmak’’ diyorum…

 
Etiketler: duman altı, alptekin aydoğan
Yorumlar
Haber Yazılımı