HayCan Mobil Uygulamamaız Yayında !
Haber
04 Şubat 2019 - Pazartesi 17:06 Bu haber 1260 kez okundu
 
Stresten Kaçamazsınız Ama Baş Etmeyi Öğrenebilirsiniz !
Çağımızın en büyük sorunlarından birisi stres. Stresin birçok başka hastalığın da kaynağı olduğu bilim adamlarınca kanıtlanmış durumda. Modern toplumun en büyük sıkıntısı stresten kaçmanın da pek bir imkanı yok gibi. Yoğun çalışma temposu, kent yaşamı, ekonomik sorunlar… Tüm bunlar stresi tetikleyen başlıca faktörler. Stresten kaçmayı başarmak mümkün olmayabilir, ancak başetmeyi öğrenmek için birçok yöntem var.
SAĞLIK Haberi
Stresten Kaçamazsınız Ama Baş Etmeyi Öğrenebilirsiniz !

 

İnsan beyni henüz küçük bir bölümü keşfedilebilmiş bir mucize. Keşfedilen kısmı ise insanı hayrete düşürecek derecede enteresan.

 

*

 

İnsan beyni vücudumuzda çapraz bir şekilde çalışıyor. Yani beynimizin sol tarafı vücudun sağ tarafı ile, sağ tarafı da vücudun sol tarafı ile ilişkili. Beynin öğrenme merkezi sol lob larda bulunuyor. Yani öğrenmek için sağ kulaktan alınan sağlıklı işitme bu nedenle önem taşıyor.

 

*

 

Peki sağ kulak eğitilebilir, geliştirilebilir mi?

 

*

 

Dr. Guy Berard isimli bilim adamı çocuklarının öğrenme güçlüğü çekmesi üzerine başladığı bilimsel çalışmalar sonunda 1960 yılında işitsel algı eğitimini keşfetmiş ve geliştirmiştir. Bu gün Berard İşitsel algı eğitimi adıyla anılan metodun yıllar içerisinde birçok faydasının daha olduğu anlaşılmıştır.

 

*

 

Yetişkinlerde, yaş nedeni ile zayıflayan hafızayı güçlendirme, stresle başetme ve motivasyon, lisan öğreniminde kolaylık, sosyal yetenekleri artırma ve iletişim eksikliği alanlarında kullanılmaktadır.

 

*

 

Berard metodunun ülkemizde yaygın olarak kullanım amacı ise genellikle eğitim çağındaki gençlerde görülmektedir. Öğrenme güçlüğü yaşayan, ders çalışırken çabuk sıkılıp konsantre olamayan, dikkat dağınıklığı yaşayan ve özellikle sınav stresinden aşırı etkilenen öğrencilerde başarılı sonuçlar alındığı gözlemlenmektedir.

 

*

 

Berard metodu her biri yarım saatlik 20 seanstan oluşan bir müzik terapisi şeklinde uygulanıyor. Kulanılan müzikler içinde farklı frekansları barındırıyor ve özel bir cihaz üzerinden dinletiliyor. Sağ ve sol kulağa uygulanan farklı frekanslar sayesinde sağ kulak eğitilerek beynin öğrenme merkezi aktive ediliyor.

 

*

 

Ülkemizde de onlarca merkezde uygulanmakta olan Berard İşitsel Algı metodu hakkında daha fazla bilgi için Psikiyatrist Dr. Reşat Sabri Yurdakul'un videosunu ve   www.baskentberard.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı