İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
BAŞKANIN MAL VARLIĞI OLAY OLDU..
BAŞKANIN MAL VARLIĞI OLAY OLDU..
Haber
23 Eylül 2018 - Pazar 17:00 Bu haber 2683 kez okundu
 
Onlarda Rihanna, Bizde Hacı, Şaban !
Orta Amerika’da bulunan küçük bir ada devleti olan Ri- Ri Barbados, vatandaşı olan ünlü şarkıcı Rihanna’yı Sıra Dışı ve Tam Yetkili Elçi olarak atadı. Bu atama haberi bizim elçilerimizi akla getirdi.
HABER ANALİZ Haberi
Onlarda Rihanna, Bizde Hacı, Şaban !

Dünyaca ünlü şarkıcı Rihanna'ya memleketi Barbados'da hükümet tarafından yeni bir elçilik unvanı verildi. BBC'nin haberine göre, asıl adı Robyn Rihanna Fenty olan şarkıcı, Barbados hükümetince ülkesinin Sıra dışı ve Tam Yetkili Elçisi atandı. Rihanna, yeni elçilik unvanıyla Barbados'da eğitim, turizm ve yatırımı teşvik etmekle sorumlu olacak.

Bu haber haliyle bizim elçilerimizi ve elçilik görevlilerimiz akla getirdi. Zaman zaman medya da yer alan haberlere göre bizim Dış İşlerimiz de önemli atamalar yapıyor.

Hacı Mehmet Gani

Bunlardan en ilginç olanı 201 yılında Türkiye’nin Bern Büyükelçiliği’ne Basın Ateşesi olarak atanan Hacı Mehmet Gani’ydi. Gani hukuk mezunu olarak Bern Büyükelçiliğinde Basın Ateşesi olarak atandı. Asıl ilginç olansa 12 bin dolar maaş alan Ateşemize İngilizcesi olmadığı için ayda 6 bin dolar ödeyerek bir de tercüman alınmasıydı. İlginçlik burada bitmiyor. Süper Ateşemizin eşi hanımefendi de aynı elçilikte, Bern Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşavirliğine ‘'Hafize'' kadrosu ile atanmıştı.

Merve Kavakçı

Bir başka tartışılan Büyükelçimiz de Merve Kavakçı oldu. 1999 seçimlerinde Fazilet Partisi'nden milletvekili seçilerek T.B.M.M'ye giren ve yemin törenine o dönem yasak olan başörtüsüyle katıldığı için hakkında soruşturma açılarak T.C vatandaşlığından çıkarılan Merve Kavakçı yeniden T.C. kimliğine kavuştu. Kavakçı yeniden Türk vatandaşı olmasının ardından 2017 yılında yaz kararnamesi ile Türkiye’nin Kualalumpur Büyükelçiliğine atandı.

Ayşe Sayan

Bir diğer isimde önceki hükümette bakanlık yapan Aile Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın ablası idi. Referandum öncesinde Türkiye ve Hollanda arasındaki toplantı krizinin aktörlerinden biri olan Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın kız kardeşi olan Ayşe Sayan Kuveyt'e büyükelçi olarak atandı.

 

Son olarak önceki gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Büyükelçi atama kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Erdoğan'ın imzası ile yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile Hollanda Nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği’ne Şaban Dişli'nin atandığı bildirildi. AKP’nin önemli kurmaylarından Şaban Dişli, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında tutuklanan Tümgeneral Mehmet Dişli'nin ağabeyi oluyor.

Ne diyelim Dünya bizi bu elçilerle tanır da kıskanmaz mı?

Kaynak: Editör: Alptekin AYDOĞAN
Yorumlar
Haber Yazılımı