Haber
17 Mayıs 2020 - Pazar 17:37
 
Koronavirüs’de Bir İlk Gerçekleşti! Sahiplerinden Köpeklerine Virüs Bulaştı.
Hong Kong’da İki köpeğin muhtemelen sahiplerinden korona virüs enfeksiyonuna yakalandığı bildirildi, Hong Kong'daki hayvanları inceleyen araştırmacılar köpeklerin viral genetik dizilerinin, enfekte olmuş insanlarla aynı olduğunu gösterdi.
SAĞLIK Haberi
Koronavirüs’de Bir İlk Gerçekleşti! Sahiplerinden Köpeklerine Virüs Bulaştı.

Araştırmacılar, enfeksiyonun sahiplerden köpeklere geçtiğinden şüpheleniyorlar. Hong Kong Üniversitesi’nde virolog olan Malik Peirsis genomik bağlantıların bunu desteklediğini söylüyor.

Çalışmalar virüsün diğer köpeklere veya insanlara geçebileceğine dair hiçbir kanıt göstermedi fakat araştırmacılar virüsün hangi yönde seyahat edeceğinden emin olunmadığını söylüyor. Bu yüzden Peirsis “açık fikirli olmalıyız” diyor.

Yapılan analizler Covid-19 olan kişilerin köpekleri enfekte edebileceğini gösterse de bunun düşük bir oran olduğu söyleniyor.

Hollanda'daki Utrecht Üniversitesi'nde veteriner epidemiyolog olan Arjan Stegeman, yapılan çalışmada enfekte insanlarla yaşayan 15 köpekten sadece 2 tanesinin hastalığa yakalandığını söylüyor.

Ancak diğer bilim adamları, evcil hayvanların virüsü birbirine ve insanlara yayabileceği bu yüzden de gelecekteki salgını önleyebilmek için düzgün bir şekilde araştırma yapılması gerektiğini söylüyor.

 

Kaynak: Editör: Ceren Bilge Oyar
Yorumlar
Haber Yazılımı