Haber
14 Nisan 2020 - Salı 17:01
 
Korona’dan Sonra, Kuraklık Endişesi!!!
Geçtiğimiz sonbahar ve kış aylarında sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve yağış miktarının oldukça düşük gerçekleşmesi nedeni ile gelecek günler için kuraklık endişesi başladı. Uzmanlar Korona pandemisi yaşadığımız şu günlerde su tüketiminin daha fazla olduğuna dikkat çekerken, tasarruflu kullanım ve depolama konularında hazırlıklı olmak gerektiğini belirtti.
GÜNDEM Haberi
Korona’dan Sonra, Kuraklık Endişesi!!!

Geçtiğimiz sonbahar ve kış aylarında hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşti. Özellikle kar yağışında olan azlık nedeni ile de barajlarda bulunan su rezervleri, son yılların en alt seviyelerine indi. Su rezervlerinde yaşanan bu düşüş oldukça sıcak geçmesi beklenen 2020 yaz aylarında su sıkıntısı yaşanabileceğinin sinyallerini veriyor.

Her yıl su taşkınları ve sel felaketi ile anılan Edirne ilinde, Meriç nehri bile bu aylarda susuzluk yaşıyor.

Korona virüs nedeni ile yaşanan salgı ve karantina sürecine rastlayan bu dönemde yaşanabilecek su sıkıntısı başka sorunları da beraberinde getirebilir. Evde daha fazla zaman geçiren vatandaşlar salgın nedeni ile hijyene daha önem vermekte. Bu durum su kullanımını da doğal olarak arttırmaktadır.

Uzmanlar, olası bir su sıkıntısı yaşanmaması için suyun daha tasarruflu kullanımı ve depolanması amacıyla gerekli tedbirlerin şimdiden alınması gerektiğini bildiriyorlar.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı