Haber
08 Şubat 2019 - Cuma 21:26 Bu haber 587 kez okundu
 
Kominist Başkan ; Bu fasulye 8,5 Lira!
Son günlerin popüler konularından birisi de Tunceli’nin Ovacık belediye başkanının üretip sattığı organik fasulyeler. Romantik solcular için tutunacak bir dal, bir nostalji Ovacık fasulyesi. Peki ama nedir hikmeti bu fasulyenin?
HABER ANALİZ Haberi
Kominist Başkan ; Bu fasulye 8,5 Lira!

Yanlış anlaşılmasın,

Buldu bir gominist vuruyor demeyin !

Cidden samimi olarak, önyargısız düşünüp yazıyorum. Gerçekten nedir bu fasulyenin hikmeti?

Biraz araştırdım. Hikaye geçen seçimlerde Tunceli’nin Ovacık ilçesinde kazanan Fatih Maçoğlu’nun belediye arazilerinde imece usulü fasulye ekip satması ile başlıyor. Serüven kısa sürede markalaştı, satış mağazaları, internet satışları ile devam ediyor. Merak edip fiyatına baktım. 3 kilosu 38 TL. Kilo olarak alsanız sanırım 15 TL ye verirler. Bir de piyasaya baktım. Kapitalistlerin Migros’unda 8.5 liraya fasulye var.

Şimdi işin duygusal durumunu bir kenara bırakıp ticaretine bir bakalım;

Migros 8,5 liraya sattığı fasulyeyi aracıdan alıyor. Aracı üreticiden alıp nakliye, ambalaj ve depolama maliyetleri yapıyor. Üretici, üretmek için tohum alıyor, emek harcıyor, dünyanın en pahalı mazotunu yakıyor. Tüm bunlara rağmen Migros 8,5 liraya satabiliyor bunu.

Evet kesinlikle kalite farkı vardır ama bir de gominist fasulyeye bir bakalım;

Başkan , önce belediye arazilerini tarıma açtı. Yani tarla  bedava.

Halk imece usulü çalıştı. İşçilik bedava.

Belediyenin araçlarını kullandı. Mazot bedava.

Toptancıyı, tüccarı, aracıyı ortadan kaldırdı. Satış maliyetleri ortadan kalktı.

Romantik solcu gazeteciler üstüne üşüştü. Reklam maliyeti ortadan kalktı.

Kominist Başkan Fatih Maçoğlu, İstanbul Sultangazi mahallesinde açtığı satış mağazasında diyor ki ;

‘’Bizim buradaki temel gayemiz; fakir, şehrin kahrını çeken, yaşamı var eden halkın; temiz, sağlıklı ve ucuz gıdaya ulaşmasını sağlamak. Diğer satış merkezlerinin temel kaygısı kapitalizmin doğası gereği olan kâr güdüsü. Buradaki temel kaygı üreten kişinin emeğinin karşılığını, kısmi de olsa, alması. Bu süreçte kooperatifin ve belediyenin sürece dahil olmasıyla birlikte tüccar-tefeci aradan çıktı. Direkt üreticiden tüketiciye, arada belirli zümrelerin cebini doldurmadığı bir anlayış var.’’

Ve ekliyor ;

"Türkiye'nin en sağlıklı ve doğal balını da satışa çıkardık. Bu doğal balı tadanlar, muhtemeldir hem bizim tadımızı alacaklar, hem komünistleşecekler"

 

Garip Alptekin de der ki ;

Başgan, şu yaşadığımız ekonomik krizde, milletin kan ağladığı AKP’li belediyelerin bile Tanzim Satıştan konuştuğu şu günlerde sen bu hesapla İstanbul’un en gariban semtinde Migros’tan pahalı fasulye satıyorsun ya…

Biz gominist olmayız ama,

Sen çoktan kapitalist olmuşsun…

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı