Haber
27 Mayıs 2020 - Çarşamba 16:11
 
Kapalı İş Yerleri Sigortadan Para Alabilecek Mi?
Fransa'da açılan bir davada mahkeme, AXA sigorta şirketini tazminat ödemeye mahkum etti. Sigorta şirketi temyize başvurmaya karar verdi. Verilen karar ile sigorta kontratlarında ''Ciro Kaybı'' ibaresi bulunan tüm şirketlerin anlaşması olduğu sigorta şirketlerine dava açıp tazminat almanın önü açıldı.
EKONOMİ Haberi
Kapalı İş Yerleri Sigortadan Para Alabilecek Mi?

Kapalı kalmak zorunda kalan işletmelerin sigorta şirketlerinde tazminat almanın önü açılabilir mi?

Yeni tip korona virüs salgınıyla mücadele çerçevesinde kapatılan restoran, bar, kahve gibi bir çok işletmeyi ilgilendirecek olan bir dava dün Paris Ticaret Mahkemesinde sonuçlandı.

 

Bünyesinde 4 restoranı  barından Eclore Grubunun patronu Stephane Mangold’un verdiği hukuk mücadelesinde son duruşma dün Paris Ticaret Mahkemesinde görüldü. 

 

Paris Ticaret Mahkemesi nezdinde açılan ve işletme zararının (perte d’exploitation) sigorta şirketi tarafından karşılanmasının talep edildiği dava, davayı açan Eclore Grubu’nun lehine sonuçlandı.

 

Covid-19 salgını çerçevesinde resmi olarak kapatılan La Maison Rostang, Substance, Contraste, Le Bistrot d’à cote Flaubert gibi işletmeleri bünyesinde barındıran Eclore Grubu’nun ciro kaybının, bu çerçevede kontratı bulunduğu AXA sigorta şirketi tarafından karşılanmasına karar verildi.

 

Bir kaç haftadan beri medyatik bir hal alan davanın sonucuna göre, AXA sigorta şirketi Eclore Grubu’na 45 bin avro avans, 5 bin avro avukat parası vermeye mahkum edilirken, ödenecek toplam miktarın ekspertiz raporuna göre belirleneceği açıklandı.

 

« Ayağa kalkın, sigorta kontratlarınızı okuyun » şeklinde tüm restoran işletmecilerine seslenen Stephane Manigold, « sigorta şirketimden yağmura karşı bana şemsiye tutmasını istiyorum, şemsiyeyi benden saklamasını değil » şeklinde açıklamalarla medyanın gündeminde yer almıştı.

 

Mahkeme tarafından verilen kararı memnuniyetle karşılayan Manigold « Bu kolektif bir zaferdir. Yarından itibaren bir çok şirket işlemecinin hayatı değişecek » şeklinde konuştu.

 

Restoranlara kapatma dayatılmadı

 

Davada Paris’in GİDE isimli ünlü Hukuk Bürosundan 5 avukatla temsil edilen AXA, salgın yüzünden restoranlara müşteri almamanın dayatıldığı ama kapatma zorunluluğunun getirilmediğini ifade ederek, tazminat ödemeyi reddetti. Eclore grubuyla yapılan kontrata göre restoranların hijyen veya polis tarafından kapatılması durumunda ciro kaybının karşılanacağının açıkça yazıldığını ifade eden Axa’nın avukatları, salgın nedeniyle müşteri almama tedbirinin Sosyal Dayanışma ile Sağlık Bakanlıklarının kararıyla verildiğini ve bu yüzden tazminat ödeme zorunluluğunun olmadığı yönünde fikir beyan etti.

*

Uzmanlar benzer davaların Türkiye’de de olabileceğini, ,işletmelerin sigorta poliçelerini gözden geçirmelerinin gerektiğini belirtti.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı