Haber
03 Şubat 2019 - Pazar 00:17 Bu haber 663 kez okundu
 
Kanserin Çaresi Aspirin mi?
Birçok faydası bilinen aspirinin yeni faydaları da ortaya çıkıyor.California San Francisco Üniversitesi araştırmacıları tarafından yürütülen araştırmalar sonucunda aspirinin ilginç bir faydası daha ortaya çıktı. Aspirin baş ve boyun kanserlerine çare olabilir mi?
SAĞLIK Haberi
Kanserin Çaresi Aspirin mi?

Baş ve boyun kanseri hastalarının üçte biri PIK3CA mutasyonu taşıyor. PIK3CA adı verilen bozuk gen diğer kanser türlerinde de bulunuyor. Araştırmaya göre düzenli aspirin veya ibuprofen kullanımı, bu bozuk gene etki ederek baş ve boyun kanserinden ölüm riskini 78'e kadar azaltıyor.

Araştırmacılar, 5 yıl boyunca baş ve boyun kanseri hastalarının hayatta kalma oranlarını inceledi. Sonunda aspirin ve ibuprofen gibi     steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçların günlük kullanımının baş ve boyun kanseri hastalarının üçte birinden fazlasında başarılı olduğunu buldu. Hastaların tamamında PIK3CA mutasyonu vardı.

Tümörleri operasyonla alınmış 266 hastanın incelendiği araştırmada, hastaların 73'ü sadece aspirin kullandı. Aspirin kullanmayan hastalara oranla, 6 ay düzenli olarak aspirin kullanan hastaların hayatta kalma oranlarının daha yüksek olduğu belirtildi.

Araştırmacılar, çalışmanın henüz başlangıç aşamasında olduğunu ve bu yöntemin bir tedaviye dönüşmesi için daha fazla klinik deneye ihtiyaç olduğunu belirtti.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı