Haber
26 Kasım 2018 - Pazartesi 21:19 Bu haber 4812 kez okundu
 
KIRKINDAN SONRA HAFTADA 3 GÜN !
YAPILAN BİR ARAŞTIRMADA, ÇALIŞANLARIN 40 YAŞINDAN SONRA HAFTADA 3 GÜN MESAİ YAPMASI GEREKTİĞİ SONUCU ORTAYA ÇIKTI.
SAĞLIK Haberi
KIRKINDAN SONRA HAFTADA 3 GÜN !

Araştırmaya göre yarı zamanlı çalışmak beyni canlandırırken, stres ve yorgunluktan uzak tutuyor. 

Uzmanlar emeklilik yaşının yükseltildiği pek çok ülkede bunun dikkate alınması gerektiğini söyledi. Araştırmada deneklerden bazı kelimeleri yüksek sesle söylemeleri, bir numara listesini geriye doğru okumaları ve baskı altındayken harflerle sayıları birleştirmeleri istendi. Haftada 25 saatin altında çalışanlar araştırmadaki en iyi skoru elde etti.
Araştırma sonucu yayımlanan raporda "Çalışmak iki ucu keskin bir bıçak olabiliyor. Beyin faaliyetlerini canlandırırken, uzun çalışma saatleri ve belli işler yorgunluğa, strese yol açıyor. Bu durum da bilişsel fonksiyonların yitirilmesine neden oluyor" denildi.

Araştırmaya katılan Keio Üniversitesi'nden Ekonomi Profesörü Colin McKensie uzun saatler çalışmanın beyin faaliyetlerine hiç çalışmamaktan daha fazla zarar verdiğini söyledi. Çalışmadan alınan sonuçlar haftada 60 saatten fazla çalışanların bilişsel yeteneklerinin, hiç çalışmayanlardan daha az olduğunu gösterdi. 

Ancak Lancaster Üniversitesi İşletme Fakültesi Ekonomi Profesörü Geraint Johns "Araştırmaya sadece 40 yaşın üzerindekiler konu olmuş. Dolayısıyla 40 yaş üstündekilerin diğer çalışanlardan farklı olduğunu gösteren kıyaslamalı bir çalışma değil. Bilişsel fonksiyonların haftada 25 saate kadar geliştiğini ve sonra düştüğünü söylüyorlar. Ancak ilk aşamadaki düşüş çok az ve haftada 35 saatlik mesaide büyük bir düşüş olmuyor. 40 saatin ötesindeyse düşüş çok daha çabuk oluyor" dedi.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı