Haber
01 Mart 2019 - Cuma 21:16 Bu haber 930 kez okundu
 
İlk Kurşunu Kim Attı?
Son günlerin önemli tartışma konularından birisi de Milli Mücadelenin başlangıcında ''ilk kurşun''u kimin attığı ya da nerede atıldığı oldu. Trabzon’un Of ilçesinden CHP Belediye Başkan Adayı olan Hilmi Saral bu gün yaptığı açıklama ile tartışmaya yeni bir boyut kazandırdı.
6 OK HABER Haberi
İlk Kurşunu Kim Attı?

Trabzon’un Of ilçesinden Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Başkan Adayı olan Hilmi Saral, bu gün yaptığı açıklama ve taahhütle Milli Mücadelenin '' ilk kurşun''u tartışmasına yeni bir boyut kazandırdı. Saral, Of’lu lara hitaben yaptığı konuşmada Milli Mücadelenin ilk kurşununun 1916 Mart'ında, Rize ile Trabzon ilini ayıran Iyidere'de Ofluların örgütlediği milislerin Çarlık Rusyası askerlerine karşı atıldığını belirtti. Saral Konuşmasında ‘’Çarlık Rusyası 1916 Mart'ında bizim buraları işgal etti ve şu anda Rize ile Trabzon ilini ayıran Iyidere'de Ofluların örgütlediği ve Rize, Trabzon, Giresun'un ileri gelen ailelerinin ve onların yanındaki milislerin katılımıyla 27 gün Rus ilerlemesi durduruldu. Sonra halk seferberliğe çıktı. Dolayısı ile Kurtuluş Savaşının '' ilk kurşun''u burada atıldı’’ dedi.

Saral, Belediye Başkanı seçilmesi halinde Of İlçesine '' ilk kurşun'' anıtı yaptıracağını Of halkına taahhüt etti.

Yakın zamana kadar Milli Mücadelede '' ilk kurşun''un izmir'in işgali sırasında 15 Mayıs1919 da Hasan Tahsin (asıl adı Osman Nevres)'in yunanlılar'a attığı kurşun olarak biliniyordu.

Birkaç yıl önce Hatay’ın Dörtyol ilçesi Belediyesi, yapılan araştırmalara dayanarak Hasan Tahsin den 5 ay önce yani 19 aralık 1918'de Dörtyol’lu Mehmet Çavuş’un Milli Mücadelenin '' ilk kurşun''unu attığını iddia etmiş ve İlçeye bir anıt dikmişti.

Tartışmaya sonradan katılan Ayvalık’lı lar ise '' ilk kurşun''un  Ayvalik’ta profit ilia (ilyas peygamber) manastirinin bulundugu tepeden (simdiki ilk kursun tepesi) Yunan askerine, Ali Çetinkaya tarafindan atildığını iddia etmişti.

Tüm bu iddiaların ardından, Of Belediye Başkan adayı Hilmi Saral yaptığı açıklama ile tartışmaya yeni bir boyut kazandırdı. Öyleki; Saral’ın iddiası, tüm bahsi geçen olaylardan 3 yıl kadar öncesine dayanıyor ve Milli Mücadelenin '' ilk kurşun'' u ünvanına daha yakın duruyor.

Kaynak: Editör:
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı