HayCan Mobil Uygulamamaız Yayında !
Haber
17 Şubat 2019 - Pazar 15:36 Bu haber 440 kez okundu
 
Diyanet’ten Sigaraya Savaş İlanı !
Diyanet İşleri Başkanlığı internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Erbaş, Erzincan Müftülüğü Konferans Salonu'nda din görevlileriyle basına kapalı olarak toplantı da sigaraya karşı savaş açacaklarını açıkladı.
HABER ANALİZ Haberi
Diyanet’ten Sigaraya Savaş İlanı !

Sigara kullanımı nedeniyle çok sayıda kişinin hayatını kaybettiğine işaret eden Erbaş, "Dünyada ve ülkemizde yıllarca 'haram' denilmediği için dikkate alınmayan sigara bağımlılığından insanlığı kurtarmamız lazım. Sigara haramdır ve her birimiz sigaranın haram olduğunu milletimize anlatmalıyız. Çünkü sadece bizim ülkemizde bir yılda 115 bin kişi hayatını kaybediyor. Bu ne büyük bir faciadır." ifadelerini kulandı.

Erbaş, 4-6 yaş Kur'an kurslarının önemli bir imkan olduğunu vurgulayarak, "Çocuklar büyürken, karakterleri oluşurken etkimiz olsun istiyoruz." diye konuştu.

Diyanet’in toplumsal sorunlarımız üzerine bu kadar hassas yaklaşarak savaş açması bizi hem heyecanlandırıyor, hem de sevindiriyor.  Kuruluş amaçlarından birini gerçekleştirmek üzere harekete geçen Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kutluyor ve bundan sonraki süreç ile ilgili bir iki küçük hatırlatma yapmayı görev biliyoruz.

* 2017 yılında 409 kadın cinayeti işlendi, 387 çocuk cinsel istismara uğradı ve 332 kadına cinsel şiddet uygulandı.  Tecavüzün, çocuk istismarının ve kadına şiddetin çok büyük günah olduğunun Diyanet tarafından hazırlanan bir kampanya ile duyurulmasını bekliyoruz.

* Uluslararası Şeffaflık Derneğinin  ülkelerin rüşvete ilişkin durumlarını gösteren raporunda Türkiye  “çok az önlem alan ya da hiç almayan” 22 ülke arasında gösterildi. Rüşvetin büyük bir günah olduğunu, ahirette cezasının çok büyük olduğunu yine Diyanetin açıklamalarında bekliyoruz.

* Cinayetin, Allah’ın verdiği canı da yalnız Allah’ın alacağını da Diyanet’ten duymak istiyoruz. 2018 yılında sadece orta Anadolu da silahla işlenen cinayet sayısında 128 artış olmuş. Bunun da büyük bir günah olduğunun açıklanmasını bekliyoruz.

* Sadece 2017 yılında 102.743 adi hırsızlık vakası olmuş. Adi ya da profesyonel tüm hırsızlıkların da çok büyük olduğunu Diyanet’ten duymak istiyoruz.

Bunlar bizim duymak istediğimiz basit bir iki konu. Bunların dışında Ne yiyeceğimiz, ne içeceğimiz, duşa nasıl gireceğimiz gibi önemli konularda gerek Diyanet, gerek se cemaatler halkımızı mütemadiyen günaha girmemeleri konusunda bilgilendirmektedir.

Ne diyelim Allah devletimizi, diyanetimizi başımızdan eksik etmesin.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı