Haber
17 Mayıs 2020 - Pazar 17:42
 
COVID-19’un Kökeni Amerika Mı?
Aralık ayında Washington’da 2 Covid-19 benzeri vaka görülmesi hastalığın Amerika’ya ne zaman geldiği ile ilgili soruları gündeme getirdi.
GÜNDEM Haberi
COVID-19’un Kökeni Amerika Mı?

Aralık ayında Covid-19 semptomlarıyla hastalanan Snohomish İlçesi sakinleri yeni koronavirüse karşı antikorlar için pozitif test sonucu verdiler. Bulgular Koronavirüs’ün Amerika’ya daha önce gelmiş olabileceğini gösteriyor.

Seattle Times’a göre, bu sakinlerden biri olan Jean, yılbaşından kısa bir süre önce kuru öksürük, ateş ve vücut ağrıları nedeniyle hastalandığı söyleniyor.

O zamanlarda henüz koronavirüs resmi bir hastalık olarak gündeme gelmemişti ancak bu ay Jean, doktorlarından Covid-19 testinin pozitif çıktığına dair haberler aldı.

Ancak Jean’in aralık ayında Covid-19 olduğuna dair kesin bir kanıt değildir, çünkü ne zaman enfekte olduğu bilinmiyor. Jean’in sonuçlarını inceleyen yerel sağlık yetkilileri, Jean’in ilçedeki aralık ayında COVID-19 benzeri bir hastalığa yakalandıktan sonra koronavirüs antikorları için pozitif test yaptığı iki kişiden biri olduğunu söylüyor.

Snohomish Sağlık Bölgesi sözcüsü Heather Thomas, !4 Mayıs Perşembe günü The Seattle Times’a verdiği röportajda bunların olası vakalar olarak kabul edildiğini söylüyor.

 Dr. Chris Spitters bu semptomların diğer solunum yolu enfeksiyonlarıyla büyük ölçüde örtüştüğünü vurguladı ve başka bir hastalık olma ihtimalinin muhtemel olduğunu söyledi. "O sırada meydana gelen enfeksiyonların testi yoktu, bu yüzden aralık ayında COVID olmayan bir solunum yolu viral hastalığına sahip olduklarını ve daha sonra asimptotik veya minimal semptom atik COVID enfeksiyonuna sahip olduklarını düşünüyorum." Dedi.

 

Yine de uzmanlar Covid-19’un ocak ayında ilk bildirilen vaka öncesinde Amerika’ya gelmiş olabileceğini savunuyorlar.

Fransa'da da , doktorlar son zamanlarda aralık ayında tedavi edilen bir hastadan alınan örneklerde covid-19'dan genetik materyal buldular.

Berkeley'deki California Üniversitesi'nden bir halk sağlığı epidemiyoloğu olan Dr. Art Reingold, Seattle Times'a verdiği röportajda Wuhan'a giren ve çıkan hava yolculuğu miktarının çok fazla olduğunu ve muhtemelen binlerce kişinin o dönemde Wuhan kentine uğradığını belirtti.

Dr. Chris Spitters, sahip olduğumuz raporlara bakıldığında ocak ayının ortasından önce hastalığın gerçekleşmiş olabileceğine inandığını söyledi.

 

Kaynak: Editör: Ceren Bilge Oyar
Yorumlar
Haber Yazılımı