Yazı Detayı
31 Ekim 2018 - Çarşamba 18:22
 
Duvar Halısı
Ebru Coşkun
ecoskun16@gmail.com
 
 

Ülke olarak, batı ile çatıştığımız ve doğuya daha çok benzediğimiz dönemlerdeyiz. Bu coğrafyanın kaderidir arada kalmışlık. Bazen batılı bazen de doğulu olmuşuz asırlardır. Ama bir türlü kendimiz olamamışız! Mezopotamya gibi güçlü topraklarda var olmuş bir milletin bu kafa karışıklığı neden olabilir ki?

Belki de bizi bize bırakmadıkları içindir!

"İnsan doğduğu yere benzer..." demiş Edip Cansever. 

O kadar farkında değiliz ki atalarımızdan miras kalan yeteneklerimizin; başka kültürleri taklit ve takip ederek var olmaya çalışıyoruz. 

Toprağımız gibi bizimde kafamız karışık!

...

Güleceksiniz ama benim iddiam şudur ki; 

Sebebimiz 'duvar halısı'dır!

Halı deyip geçmeyin!

İlk çocukluğumun sınırsız dünyasında, içinde kaybolduğum bir masaldır o halı!

Asılı olduğu duvarın hemen dibindeki divana uzanır, ruhumu teslim ederdim Ona!Resmedilmiş olan haremde, halka küpeli, koca memeli, kolları bilezik dolu falcı kadınların arasındaki zarif cariyenin yerine koyardım kendimi! 

Hatırlarsınız;

Hepsi yatay pozisyonda bir dolu kadın!

İşveli, cilveli, gamsız gülücüklerle istikbalini fallarda arayan doğulu kadınlar!

Erkek figürleri ise iğdiş edilmiş harem ağaları!

Cümleten bir rehavet içindeler!

Tevekkeli değil o halıya bakarken hep uyuyakalıyordum!

Yani demem o ki!

Bir dönem, batılı oryantalist ressamların bilgi ve gözlemden ziyade hayal gücüne dayalı tabloları duvar halılarına işlenerek evlerimize girdi ve çoğumuz onları seyrederek büyüdük. 

Bence bu büyük bir projenin bilinçli bir parçasıydı ve yıllarca bu psikolojik silahın supliminal mesajlarına maruz kaldık!

 

Hatırlıyorum da üzerinde duvar halısının asılı olduğu divanda uyumak huzurlu, neşeli ve güven vericiydi. Doğal olarak İnsanın kendisini en güvende htiği yer evidir ve batılılar sığınağıma bir cariyenin süzgün bakışlarında girmişlerdi!

 

Çocukluğu duvar halısına maruz kalmış, bugünün orta yaşlı insanlarının çoğunun gizli agresif, pasif direnişçi, tembel ve gamsız birer kafası karışık olmasının sebebi bu olamaz mı?

Bence olabilir!

Belki de olamaz!

Bilmiyorum.

Kafam çok karışık!

...

 
Etiketler: Ebru coşkun, Duvar Halısı
Yorumlar
Haber Yazılımı